Turpinām izvēlēties un pilnveidot palīgus.
Turpinām izvēlēties un pilnveidot palīgus.
Darba vietas uz galda.
Kokapstrādes roku darba palīgu vietas uz galda.
Ta ir sena problēma - dzīvoklī ēveļsolu neienesīsi. Ko darīt? Lai kokmateriālu apstrādātu - sadalītu zāģējot, fotmu veidojot un gludunātu ēvelējot, vīlējot, slīpējot, arī konstrukcijas veidojot, vajag arī kalšānu un urbšanu. Protams, vairums šie gadijumi ir saistīti ar nelielu lietu taisīšanu un remontēšanu. Īpašs uzdevums ir piesaistīt bērnus pie nelieliem, bet interesantiem darbiem.
Joprojām turpinām meklējumus - kā izveidot miniatūrus ēveļsoliņus, vai vismaz ko līdzīgu. Nav tik vienkārši! Praktiski šo problēmu es un mani skolnieki un studenti risina jau sen. Skan jocīgi, bet no pagājušā gadsimta otrās puses, arī puses. Tas ir ap 1975 gadu.
Man, kā dažādu kokapstrādes darbiem nepieciešamo darba rfīku un palīgu risinājumu kolekciju veidotājam, ir sakrājusies neliela pieredze un reāli paraugi.
Skats no gala. Uz galda novietojamo kokapstrādes darbu palīgu grupa. Ja rūpīgi skata, var saredzēt dažādus risinājumus. Katram ir sava jēga, apstrādājamo materialu var noturēt ar skrūvi - kā eveļsolā, var arī izmantot sviras, ķīļus, dažādas atsperes, pat auklas.
Skats no malas. Protams, labāk būtu vērot palīgus darba kustībās. Tie kas palīdzēja taisīt, var priecāties. Dažādie risinājumi ir saglabāti. Idejas vairums gadijunos strādā.
Intereses pēc saskaitiju. Cik dažādi koku apstrāde rokdarbu risinājumu palīgu varētu būt? Ja sāk ar atstutējamo palīgu darbam plaukstā, līdz profesionālam ēveļsolam, vismaz deviņi tipi sanāk. Te ir tikai roku darbu pamatnes/palīgi uz galda.
Mērķis uzlabot esošo...
Jau no senseniem laikiem amatnieki lieto zāģkasti. Tā ir īpaša kaste bez galiem, kurai bieži apakšpusē, tūvākajā malā pievienoja atbalstu. Atbalsts bija malas turpinājums uz leju, vai pievienota līste, kas notur zāģkasti ar atbalstu ērtākai zāģēšanai uz galda malas. Iezāģējumi kastes malās palīdzēja precīzos leņķos veikt zāģēšanu, protams, iezāģējuma leņķus varēja mainīt.
Te redazma svira no koka līstes, kurai vienā galā ievietota tapa līstes - (sviras) gala fiksēšanai. Blakus tuvplānā redzams ekscentrs ar caurejošu tapu. Kastes grīdā kreisajā pusē izborētas ligzdas sviras gala piefiksēšanai, bet labajā pusē izurbti caurumi (ligzdu) rindas ar cerībām atrast atbilstošāko vietu ekscentra lietošanai.
Zāģkastes grīdā un aizmugures galā nācās izveidot robus kurā ievilināt detaļas stingri turēties vertikāli. Tā arī zāģkastei zāģēšanas praksē veidojās iespēja "tēlot" ēveļsolu .
Nu re! Darbs dara darītāju. Ar laiku uzlabojām arī šo vietu un rīku. Atbilstošs robs vertikāli sviras galā palīdz pieturēt detaļu tapas un šlices veidošanai. Pagāja labs laiks un sākām veidot jaunu principu "zāģkastes".
Sākam apgūt figūrzāgi.
Tas bija toreiz....
Kārķi - mana dzimtene...
TUR KĀRĶOS vide provocē - baudi, domā, dari. Es lepojos ar savu dzimteni!
Lustiņdruva – vieta, kur tiek sēts prieks.
Lustiņdruva
atrodas Valkas novadā, Kārķos, blakus pagasta
centram – Ķires labajā krastā. Lustiņdruvas taka sniedz aktīvas, interesantas
un dabas izzinošas atpūtas iespējas.
Lustiņdruvā tu varēsi:
vingrot Meža Vingrotavā,
izstaigāt šķēršļu takas,
izbaudīt nošļūcienu trošu atrakcijā,
uzkāpt Lielajā Krēslā un Lielajos ratos,
salīdzināt savu roku ar Lustiņdruvas putnu spārnu
izpletumu,
izzināt Lustiņdruvas zvēru pēdas,
uzzināt, kas ir Kukaiņu Viesnīca un, kas tajā dzīvo,
apskatīt 8 veida putnu būrus un, kā tos vari izgatavot
pats,
mācīties matemātiku, izmantojot Meža Kalkulatoru,
ziemas sezonā, ņemot līdzi kamaniņas, izbaudīt lustīgu
nobraucienu no Jāņkalniņa,
nofotografēties Rūķa Lielajās Kurpēs
baudīt savas līdzi paņemtās sviestmaizes, sēžot pie
Saieta priedes saimes galda.
Lai top!
ZRKAC Zinātnieku naktī deva iespējas...
ZRKAC uzsākam sarunas par iespēju ar rotaļlietām taisīt labas lietas. Ir probēmas - daudzi netic ka rotaļlietas var darboties kā darba rīki. Mēģināju pārlieciāt kolēģus ar zāģi kuru saucam par Rāmi - Rāmī. Ideja vienkārša, pasaulē pazīstamo tradicionālo vēsturisko galdnieku rāmzāģi samazinām atbilstoši bērnu izmērism. Lai darbs būtu dršs - Rāmzāģīti iemontējas slīdošā rāmītī. Kaut kur ir redzams darbiņā. Pamēģināsu atrast.
Esam RTU un Jundā sagatavojuši n-tos palīgus, kuri prasa atrast pozīcijas kas palīdz noturēt koka materiālu apstrādei. Tā ne tikai ar zāģīti, bet arī ar vīli, ēveli, bori varam dabas matriālus pārvērst Labās Lietās... Protams, dažās minūtēs nevar gūt lielus panākumus, tādēļ piedāvājam sagatavotas detaļas, kas prasa nedaudz pacietības lai iegūtu Tarkšķus, Vilciņus, uc rotaļām noderīgas lietas.
Te redzam interesi par urbšanu. Koši svītrainais urbējs darbina vertikālo vītņa bori. Bet tradicionālo Ugunsurbi veiksmīgi iedarbinās tālāk stāvošais kolēģis.
Paldies organizatoriem un fotogrāfei.