Tā top vienkoču krēsli.

 


Pagatavosim vienkoča krēslu

ATKĀRTOTI PUBLICĒTs 2014. GADA 27. DECEMBRIS

Viss sākas ar piemērota bluķa atrašanu. Derēs ozols (smags), apse (grūti apstrādājama), egle vai priede. Zaru vietas bluķī ir pat vēlamas, jo tur ir savijusies koksne, kas neļaus topošajam krēslam pāršķelties, kā malku skaldot.


Bluķa augstums – no 90 cm līdz metram. Ja vēlies gatavot karaļa cienīgu troni ar cakotu augšmalu, bluķis var būt vēl augstāks. Bluķa platums jāpiemēro sēdētāja dibena apjomiem. Es parasti izvēlos 60-70 cm diametra bluķi. Bet iesācējam iesaku sākt ar resnāku, jo tad vairāk iespēju saglābt misēkļus.

Bluķi nomizo.

Nepieciešamie darbarīki


Motorzāģis ar parasto sliedi. Tas nepieciešams izkaļamās koksnes sašķēlēšanai, tikai nedrīkst iezāģēt par dziļu, tad vairāk nāksies izkalt un var gadīties, ka darbs ir sabojāts.

Galdnieka cirvis, bet var mēģināt izmantot arī skaldāmo cirvi. Tas nepieciešams, lai varētu nošķelt aizzāģētās koka daļas.

Paštaisīts pusapaļš kalts un lielais āmurs. Ar šiem rīkiem darbojas tur, kur ar cirvi netiek klāt. Ar kaltu nošķeļ sīkākas detaļas.

Pēc kāda mēneša vai diviem, kad krēsla sagatave izžuvusi, tev būs nepieciešams plakanais un apaļais slīmests – ar šiem rīkiem veido un noapaļo krēsla formas, pielīdzina skarbās kalta pēdas. Slīmests noder arī koka nomizošanai.

Leņķa slīpmašīna ar dažāda raupjuma slīpripām.

Pirmā diena


Attālumos, kādi ieteikti shēmā, horizontāli izzāģē bluķi no roku balstu vietām līdz atzveltnei, rēķinoties, ka vēl būs jāstrādā ar kaltu un slīmestiem.

Aizzāģē sēžamo daļu un lieko atšķeļ ar cirvi vai kaltu.

Tad atzveltnes vietā atkal veido seklus iezāģējumus un izkaļ, lai veidotos ieapaļa forma.

Kad ar cirvi un kaltu viss liekais noņemts, krēsla sagatavi uz pāris mēnešiem liek žāvēties siltā telpā.

Otrā diena


Kad sagatave izžuvusi, veido noapaļotas formas ar slīmestiem, tad noslīpē ar leņķa slīpmašīnu, mainot slīpripu raupjumu. Apstrādā arī plaisas, lai nekur nebūtu asumu un skabargu. Gatavo darbu apstrādā ar lineļļas un bišu vaska maisījumu.

Māris Laizāns, amatnieks
Autora foto

Publicēts 2006.gada aprīlī.











 


1 komentārs: